Nezaradené

OŠETRENIE TEXTILNÝCH MATERIÁLOV: Každý z nich si vyžaduje špeciálny prístup

Možno sa vám stalo, že nevhodnou manipuláciou, alebo ošetrením vám oblečenie pustilo farbu, stratilo tvar, zrazilo sa, alebo sa na ňom vytvorili žmolky. Vždy pred praním, sušením, alebo žehlením je dobré prečítať si inštrukcie na visačkách. Tak predídete zbytočnému znehodnoteniu, alebo zničeniu obľúbenej košele, trička, nohavíc, spodného prádla… .

Každý materiál má iné vlastnosti a preto si vyžaduje rôzne zaobchádzanie.

BAVLNA

Bavlna je napriek svojej krčivosti veľmi obľúbená, pretože sa príjemne nosí a znesie aj vyššiu teplotu pri praní, aj pri žehlení. Ak však obsahuje aj syntetické prímesy, ako je napríklad elastan, tak je dobré teplotu znížiť na odporúčanú teplotu na štítku, aby oblečenie nestrácalo farbu. Menej kvalitnú bavlnu je dobré prať naruby, pretože sa na nej zvyknú robiť žmolky. Tento spôsob prania platí aj pri potlači.

ČIPKA/KRAJKA

Čipka sa objavuje na šatách, blúzkach, sukniach a na spodnom prádle. Už sa vyšívajú strojom a preto vydržia viac. Pri praní však treba dávať pozor a je dobré kúpiť si ochrannú sieťku. Čipku z kvalitného materiálu môžete aj jemne prežehliť.

DENIM

Látka, z ktorej sa vyrábajú džínsy. Farba na nej je nestála a je vhodné ju prať na ruby. Rozhodne nie s oblečením, ktoré je inej farby. Džínsy zvyknú obsahovať elastan a tak je lepšie kúpiť si ich o číslo väčšie, pretože sa praním natiahnu. Aj keď táto látka nie je krčivá, po vypraní žehlením zmäkne a bude sa príjemnejšie nosiť.

HODVÁB

Hodváb sa vyrába z kukiel motýľov a tento materiál pri nosení ochráni aj pri chlade, aj pri horúčave. Jeho výnimočnosť si však vyžaduje aj výnimočné zaobchádzanie. Perie sa ručne vo vlažnej vode, s jemným pracím prostriedkom. Nikdy sa nežmýka, ani nedáva do sušičky. Suší sa ideálne zabalený vo froté uteráku, mimo priameho slnečného svetla. Žehliť sa smie iba za vlhka.

VLNA

Nech už ide o hocijaký druh vlny, vyžaduje si veľmi jemné zaobchádzanie, pretože sa zráža. Perie sa buď ručne, alebo so šetrným programom v práčke. Nežmýkajte ju a pri sušení nevešajte na šnúru, pretože sa natiahne.

POLYESTER

Je to umelý materiál, kombinovateľný s bavlnou, alebo s viskózou. Znesie stredné teploty a netreba ho žehliť. Vytvára statickú elektrinu a preto sa na ňom zachytávajú rôzne smietka. Ak sa tomu chcete vyhnúť, používajte pri praní zmäkčovač. A najlepšie na ruby.

Vhodnou manipuláciou s oblečením ho budete môcť mať vo svojom šatníku čo najdlhšie. Udrží si svoje farby, tvar a celistvosť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *